Recykling, segregacja śmieci, przemyślana konsumpcja, oszczędzanie wody i energii, zdrowy styl życia i szukanie alternatywnych rozwiązań dla wszechobecnych chemikaliów – to tylko niektóre z zasad, którymi kierują się miłośnicy życia w zgodzie z naturą. Każdą codzienną czynnością, czy wyborem można przyczyniać się do ochrony przyrody, ale są takie dni w roku, które w szczególny sposób zwracają uwagę na ważne problemy cywilizacyjne i społeczne. Oto kalendarz najważniejszych eko świąt 2017 roku.
Styczeń
23 stycznia to Dzień Bez Opakowań Foliowych. Worki, siatki, reklamówki – plastik towarzyszy nam niemal wszędzie. Jego wyprodukowanie wymaga zużycia ogromnych ilości ropy naftowej, a rozkład może trwać nawet do kilkuset lat.
Luty
Pierwszy lutego jest dniem bez oleju palmowego. Ogromny popyt na ten produkt wiąże się z zakładaniem wielohektarowych plantacji i niszczeniem naturalnej fauny i flory Azji. Na drugi luty przypada jeszcze święto mokradeł, a wśród ważniejszych dat tego miesiąca znajdą się: 12 luty – Dzień Darwina, 18 luty – Dzień Baterii oraz 27 luty – Dzień Niedźwiedzia Polarnego.
Marzec
Marzec kojarzy się głównie z dniem kobiet i rozpoczęciem wiosny, ale w kalendarzu jest jeszcze mnóstwo ważnych eko dat: począwszy od Dnia Dzikiej Przyrody (03.03), przez Dzień Mórz (17.03), Dzień Bez Mięsa (20.03), Światowy Dzień Wody i Lasów (22.03), aż po Dzień Meteorologii (23.03) i Chwastów (28.03).
Kwiecień
Najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca jest Dzień Ziemi. 22 kwietnia wiele szkół i placówek organizuje sprzątanie świata oraz przypomina o zachowaniu proekologicznych zachowań.
Maj
W maju swoje święta obchodzą m.in.: ptaki wędrowne (12.05), żółwie (23.05) oraz bociany (31.05). Trzeci maja to z kolei Dzień Bez Komputera, a 24 – Parków Narodowych.
Czerwiec
Ten miesiąc stoi głównie pod znakiem dzieci. Ważny jest nie tylko pierwszy czerwca, ale też czwarty (Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji) i dwunasty, czyli Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci. Najmłodszych zainteresuje również 17 czerwca uchodzący za Dzień Pustej Klasy.
Lipiec i Sierpień
W ciągu wakacji jest również kilka dat, które warto zapamiętać. W lipcu będzie to zwłaszcza Dzień Bez Telefonu Komórkowego (15.07), a w sierpniu Dzień Sprzeciwu Wobec Prób Jądrowych (29.08).
Wrzesień
22 września znany jest jako Dzień Bez Samochodu. Wiele miast oferuje wtedy bezpłatny przejazd środkami komunikacji miejskiej po okazaniu prawa jazdy. Oprócz tego na uwagę zasługuje także Dzień Dzikiej Fany i Flory – 19.09 oraz Dzień Rzek (28.09).
Październik
Październik zwraca szczególną uwagę na bezmyślną i nadmierną konsumpcję oraz produkcję mięsa. Wszyscy roślinożercy i wrażliwi na los zwierząt powinni zapamiętać następujące daty: 1 października – Dzień Wegetarianizmu, 2 października – Dzień Zwierząt Hodowlanych oraz 4 października – Światowy Dzień Zwierząt.
Listopad
W listopadzie swoje święto obchodzą z kolei weganie (01.11). Na ten miesiąc przypada także wiele innych, istotnych dat: Dzień Praw Dziecka (20.11), Dzień Bez Futra (25.11) oraz Dzień Bez Kupowania (29.11).
Grudzień
Końcówka roku to czas, aby zwrócić uwagę na ważne problemy społeczne, takie jak AIDS (01.12), Niewolnictwo (02.12), osoby niepełnosprawne (03.12) oraz prawa człowieka (10.12).