Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o suplementach diety. Jedni uważają je za dobry sposób uzupełnienia niedoborów witamin i cennych składników odżywczych, inni zaś przestrzegają przed nadmiernym podkreślaniem ich zasług dla organizmu człowieka. Po jakie suplementy warto sięgać i w jakich ilościach je przyjmować? Czy istnieją „zdrowe” wspomagacze diety i czy mogą zastąpić witaminy obecne w produktach spożywczych?
Suplementy diety to temat dość kontrowersyjny: wiele mówi się o tym, że nie są to lekarstwa, a jedynie preparaty o właściwościach leczniczych. Nie każdy dostępny w sklepach lub aptekach zestaw witamin może być uznawany za suplement: wszystko zależy od dawki oraz proporcji, w jakich występują. Poza tym często pojawia się inna, bardzo ważna kwestia: czy suplementy naprawdę działają? Po które z nich warto sięgać, by być zdrowym?
Cała prawda o suplementach diety
Jedno jest pewne – by produkt został uznany za suplement diety, musi spełnić ściśle określone wymogi prawa Unii Europejskiej. W jego składzie znajdują się najczęściej substancje, które uzupełniają nasze codzienne menu w składniki, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania; są to przeważnie witaminy, makro- i mikroelementy, tłuszcze, enzymy lub ekstrakty z roślin. Warto jednak pamiętać o tym, że suplementy diety nie zapobiegają i nie leczą chorób; nie zastąpią także zdrowego, racjonalnego odżywiania się. Warto więc wiedzieć, po które z popularnych suplementów diety warto sięgnąć, a które lepiej dostarczać sobie w pożywieniu.
Które z suplementów diety są warte uwagi? Do codziennego jadłospisu warto włączyć np. chlorellę, czyli najbogatsze, naturalne źródło chlorofilu. To nieoceniony sprzymierzeniec w walce z anemią i źródło witamin z grupy B – te składniki zwiększają produkcję czerwonych krwinek w organizmie i pomagają uzupełnić niedobory żelaza i wapnia. Chlorella oczyszcza ciało z toksyn, a jednocześnie jest bogatym źródłem białka: może więc śmiało zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Kto by pomyślał, że małe, zielone algi morskie mogą mieć tak cenne składniki dla zdrowia!
Jakie suplementy diety wybrać?
Kolejnym wartościowym suplementem diety jest błonnik witalny, zwany też oczyszczającym. W jego skład wchodzą łuski babki jajowatej oraz nasiona babki płesznik: ich połączenie zapewnia dokładne oczyszczanie jelit i stanowi pomoc w przypadku uciążliwych zaparć lub niedrożności układu pokarmowego. Błonnik witalny wspomaga metabolizm i pracę jelit, usuwa z organizmu szkodliwe substancje oraz wspomaga trawienie. Jest więc często stosowany przez osoby na diecie odchudzającej, bowiem w kontakcie z wodą suplement pęcznieje w żołądku, zapewnia szybkie uczucie sytości i zmniejsza łaknienie. Wystarczą dwie łyżeczki błonnika witalnego dwa razy dziennie, by poprawić funkcjonowanie jelit i powstrzymać napady „wilczego głodu” w trakcie diety.
Do kolejnych popularnych suplementów diety zalicza się młody jęczmień. Jego zalety są niezliczone: odżywia, pobudza i witalizuje organizm, uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na białko, beta-karoten, kwas foliowy czy minerały: wapń, żelazo, potas i magnez. Młody jęczmień to także bogactwo witamin z grupy B, a jego regularne stosowanie wspomaga wewnętrzne oczyszczanie organizmu i pomaga uzupełniać niedobory składników. Wystarczy wsypać go do szklanki wody, dokładnie wymieszać i spożyć tuż po przygotowaniu, by zapewnić sobie optymalną dawkę składników odżywczych!